Yeni gelenleri gördün mü? Keşfetmek için tıkla! ›

Banner

KAYAK & KAR

KAR HAKKINDA: DAĞCILIK İLE İLGİLİ MİNİ BİR KILAVUZ

Kayakçıların ve snowboard kullananların kendilerine has dilleri vardır. İster deneyimli bir kayak düşkünü isterse ilk tümseğini geçecek deneyimsiz biri ol, sanki yabancı bir ülkeye düşmüşsün ve bir çevirmene ihtiyacın varmış gibi hissettiğin zamanlar olacaktır. Bu kılavuzun, kayak için yaşayan insanlar arasında kullanılan terimleri ve jargonu deşifre etmeye yaradığını düşünebilirsin. Ve bu kılavuz, seni "ağzı açık halde bakakalmaktan" kurtaracaktır.

KAYAK SONRASI (APRÈS-SKI)

Alfabetik olarak ilk önce gelir, ancak après tüm günü dağda geçirdikten sonra en son yapılandır—otelde veya bir kar evinde yapılan eğlencenin sonrasındaki partidir.

KIRSAL

Düzgün zemin tatil koşularının yapıldığı yerlerden uzak, engebeli ve el değmemiş arazidir. Yoğun karda kendi yollarını çizmeyi isteyen ve bunu başarabilen maceracı kayakçıların veya bisikletçilerin esas alanıdır.

GÜNEŞLİ GÜN (BLUEBIRD DAY)

Üstünüzde açık bir gökyüzünün olduğu, güneşin parladığı ve ayağının altında taze karın olduğu günlerdir. Daha iyi ne olabilir? Cevap: Hiçbir şey.

ZAYIF

Yamaçların kayalarla ve dallarla kaplı olduğu, karın az olduğu, sezon başlangıcı ve bitişindeki zamanlardır.

CARVE, CARVING

Kayak takımları veya snowboard ile karda temiz ve güçlü dönüşler yapmak. Hindi veya çatal bıçak ile ilgili değildir.

CHATTER (TİTREME)

Sert yüzeyli karda kayak takımlarının veya snowboardun titreme seviyesidir. Zemin ne kadar sert olursa, hız o kadar hızlı ve titreşim o kadar fazla olur.

CHOWDER (yoğun, topaklı ve ıslak kar tipi)

Üzerinde gezinmesi pek de keyifli olmayan çamurlaşmış kar.

CRUST (Kabuk Kar)

Yumuşak karın hemen üzerinde bulunan donmuş kar katmanıdır. Derinliğe bağlı olarak bu, ya destansı kayak koşuları için bir krem brüle katmanı ya da kusursuz dönüşlerin botları zorlayan tehdididir.

İLKLER

El değmemiş kar üzerinde ilk kayak/board yapanlar arasından birinci gelene verilen addır. Erteleme düğmesine basmamak için kainatın ödülüdür.

Eğer tek bir şey yapacaksan:

Angels Landing- korkaklara göre olmayan bir yürüyüştür. Tırmanışın ilk yarısı kolaylıkla erişilebilirken, "Walter's Wiggles"ı geçtikten sonra, artık uzun bir mesafeye başlamışsın demektir. 450 metre kadar bir tırmanışa hazır ol. Ancak, sonunda ödül muhteşemdir.

DÜZ IŞIK

Önüne çıkacak engelleri ayırt etmek için yeterince kontrast olmadığı durumlarda, gözlüklerinden görünebilen ve bir anda karşına çıkan bir tepeye çarpmaya verilen addır. İdeal değil.

FRESHIES (TAZE KAR)

Taze, el değmemiş kar. Bazı sıkı kayakçılar veya snowboardçular, bölgedeki ve daha uzaktaki kar durumunu takip ederek taze karı kovalamaya çalışırlar.

GNAR (Olağanüstü)

Olağanüstü olan/yapılan şey. Gnarly kelimesinden gelen olumlu ya da olumsuz olabilen kullanışlı bir terim. Kar kalitesine, zor koşullara veya zorlu bir koşuya, zıplamaya veya hareketi gerçekleştirmeye karşılık gelir.

GROOM (BAKIM MAKİNESİ)

Bazı günler kayak yapılabilmesi için, pisti düzelten, kayak alanlarında bulunan kar makineleridir. Başlangıçtan orta seviyeye kadar kullanılabilen birincil alandır.

JERRY (ŞAŞKIN)

Ayrıca: "ağzı açık kalmış." Sonucunda @jerryoftheday (epik başarısızlıkları belgeselleştiren popüler bir Instagram hesabı) aracılığıyla ölümsüzlüğe götüren kötü tavsiyelerde bulunan acemi veya çılgın kayakçı veya boardçudur.

LIFTIE (TELESİYEJCİ)

Telesiyej operatörü. Sekizli, altılı, dörtlü, üçlü, çiftli, tekli ve T-bar telesiyejlerin beş saniyelik filozofu, sen uzaklaşmadan önce seni karşılar ve hızlıca bilgilendirir.

LINE (HAT)

Telesiyej kuyruğu değil. Kayakçıların veya boardçuların takip ettikleri rotadır. Bu, onların ideal beklentileri olan aşağıdaki arazidir.

MASHED POTATOES (PATATES PÜRESİ)

... de kayak yapıyormuşçasına çok yoğun kar veya erimiş kara verilen isimdir.

OFF-PISTE (PİST DIŞI)

Belirlenmiş/bakımlı sınırlar içinde olan pistlerden uzak, tipik olarak yasal kayak alanı sınırları dışında fakat helikoptere gerek duymadan park alanına geri dönecek kadar yakın bir yerde kayak/snowboard yapmak.

POW, POW-POW (TOZ, TOZ-TOZ)

Toz kar Daha hafif ve yeni düşmüş kara verilen isimdir. Doğru ağırlıkta, taze kar üzerine basmak bir lütuftur.

RIPPER (YIRTICI)

Ne yaptığını bilen bir kayakçıdır. Nezaket ve beceri ile kayak yapandır.

SEND IT (GÖNDER GELSİN)

Temiz şekilde bitirmek üzere zıplamak veya kayak yapmak. Zorluklarla karşılaşacak bir arkadaşa cesaret verici bir ifade olarak sıklıkla kullanılır.

SHRED, SHREDDING

Daha çok snowboardçular için fakat aynı zamanda kayakçılar için de kullanılan, şevkle kayak yapmak demektir.

SKINS, SKINNING (KAYIŞ, KAYIŞLAMA)

Tekrar kullanılabilir, zemin tutuş "kayış"ları olup kayakların altında bulunur ve bayır yukarı yürüyebilmeni sağlar, "kayışlama", kırsala veya pist dışına ulaşmaktır.

STEEP AND DEEP (DİK VE DERİN)

Dik çıkışlar ve derin kar kombinasyonuna verilen addır.

STEEZE, STEEZY (ÇABASIZ STİL)

Stil + kolaylık Çok zorlu bir pist, büyük bir adım veya sadece mükemmel şekilde bir hattı takip etmek olsun, stil ve kolaylık bunu çaba sarf etmeden yapmaktır.

STOMP, STOMPED (YERE SAĞLAM BASMAK)

Tıpkı bir zıplama sonrası yere sendelemeden inmek gibi, bir turu temiz şekilde bitirmektir.

TELEMARK

Topuğunu kaldırmaya ve hücum pozisyonu almana imkan veren özel bantlar, kayak takımları ve botlar ile yapılan yarı mazoşist bir kayma stilidir.

TRACKED OUT (EZİLMİŞ PİST)

Düzgün taze kar ile başlayan ve üstünden geçildikten sonra çamura dönen pist.

YARD SALE (GARAJ SATIŞI)

Tekrar kullanılabilir, zemin tutuş "kayış"ları olup kayakların altında bulunur ve bayır yukarı yürüyebilmeni sağlar, "kayışlama", kırsala veya pist dışına ulaşmaktır.

İstediğin, açık havada daha fazla kalmak mı? Instagram'da @Columbia1938 takip et. Veya kayak ve snowboard sayfamıza uğra.