Yeni gelenleri gördün mü? Alışverişe Başla! ›

Banner

KAYAK & KAR

GİYİLECEKLER: KAYAK VE SNOWBOARD

Board'un, kayak takımların, eldivenlerin, gözlüklerin ve botların var.Düşük sıcaklıklarda moda bir artı olsa da, kıyafet öncelikle fonksiyonel olmalıdır.Pistlerde (kötünün aksine) rahat bir gün geçirmek için ne giymelisin veya yanına ne almalısın ? İşte bazı ipuçları:

ÇIKMADAN ÖNCE BİL

 • Hava durumunu kontrol et. Hava koşulları sezon boyunca çok fazla değişiklik gösterebilir. 38°, güneşli bir günde giyeceğin kıyafeti, 29° karlı veya 17° rüzgarlı havada giyemezsin.
 • Hazırlıksız olmaya hazırlan. Eğer değişken koşullara hazırlıklıysan-veya sadece neyle karşılaşacağını bilmiyorsan- ihtiyacın olandan fazlasını yanına almak daha iyidir. Sırt çantana veya arabana yedek kıyafetler al. Birçok kayak merkezinde dolap da kiralayabilirsin.
 • Sıcak havada mı, soğuk havada mı kayak yaparsın? Temmuz ayında rutin olarak ceket giyerken, farklı bir yaklaşıma ihtiyacın olabilir. Telesijeyde terliyorsan, muhtemelen pistte de çok terleyeceksin. Doğru dengeyi sağlamak açısından üzerindekileri kat kat çıkarmaya veya kat kat giyinmeye hazırlıklı ol.

Kar kıyafeti olarak dört temel eleman vardır: içlik, orta kat(lar), dış kat ve aksesuarlar. Haydi içten dışa başlayalım.

GÜÇLÜ BAŞLA (İÇLİK)

Bu, termal bir içlik veya çok amaçlı bir atlet olabilir, ancak bu üst ve alt giyim ideal olarak yumuşak, esnek, ter emici kumaştan yapılmalıdır. Özellikle serin günlerde, bazı insanlar polar taytlar gibi daha kalın kıyafetler tercih edebilir.

Yün veya sentetik kumaş seçimi tamamen kişisel tercihtir - sadece pamuktan uzak dur! Pamuk çabuk ıslanır, ıslak kalır ve rahatsız bir gün geçirmene neden olur.

İKLİM KONTROLÜ (ORTA KATMAN)

Orta katman, herhangi bir günde dağdaki havaya adapte olabilmenin anahtarıdır. Bu, yanına almak isteyeceğin bir veya iki parçadır. Ne kadar hafif veya ağır olacağın, koşullara bağlıdır. Soğuk bir havada, sıcak tutacak bir poları tek olarak alabilir veya bir mont veya ceket ile beraber kullanabilirsin. Güneşli günler için hafif bir polar veya uzun kollu bir bluz yeterli olacaktır.

Özellikle sıcak tutan bir alt giyim ve yalıtımlı kar pantolonu tercih ettiysen, alt giyimde orta katmana ihtiyacın olmayabilir. Eğer ciddi şekilde soğuksa, araya bir polar veya içlik giyebilirsin.

BİRİNCİ KORUMA HATTI (DIŞ KATMAN)

Dış katmanın en önemli özelliği, dış etmenleri dışarıda bırakmasıdır. Suya ve rüzgara karşı dayanıklı olmalı. Ayrıca, bir shell veya yalıtımlı ceket alıp almayacağın senin tercihindir.

 • Shell ceketler ve pantolonlar çok dayanıklı ve hafiftir, ancak çok az yalıtımları vardır veya hiç yoktur. Yağmurdan ve rüzgardan korur, ancak çok sıcak tutmaz. Ancak değişen koşullarda gelişmiş çok yönlülüğü önemli bir kazançtır.
 • Yalıtımlı montlar ve pantolonlar, dış etmenleri dışarıda bırakır ve yalıtım sayesinde sıcağı içeri hapseder. Yalıtımlı dış katman seni sıcak tutsa da, çok ağırlık yapar ve sana daha az katman seçeneği bırakır.

Sıcak havada egzersiz yapmak istiyorsan, shell ceket daha iyi bir seçenektir, ancak yalıtımlılar soğuk havada tercih edilebilir. Her iki türlü de, birçok kar montları ve pantolonlar, bir katman daha eklemeden, fazla ısıyı dışarıya veren fermuarlı havalandırma bölümlerine sahiptir.

İPUCU: Özellikle yağmurlu havalarda, tam olarak sızdırmaz, suya dayanıklı kumaş, yarı sızdırmaz suya dayanıklı kumaşlara göre, gün içinde ıslanmaya daha fazla dayanmana fırsat tanır.

ÜSTÜNE TAK (AKSESUARLAR)

Kar aksesuarları, dağda rahatın için kıyafetler kadar önemlidir.

 • Eldiven genellikle sentetik kumaştan veya deriden yapılır. Daha fazla yalıtım tipik olarak daha fazla sıcaklık ancak daha az parmak rahatlığı demektir. Soğuk günlerde tek parmaklı eldivenler elleri sıcak tutmada faydalı olurken, yağmurlu günlerde yanına yedek eldiven almak, ilk çiftin ıslandığında işe yarayacaktır. Ayrıca, karı dışarıda tutmak için, ayarlanabilir bilek özelliği olan eldivenleri tercih et.
 • Çoraplar, ortadan ağıra kalınlıkta, yün veya sentetik (pamuk asla alma) olmalıdır. Bazı uzmanlar daha fazla his ve hareket kabiliyeti için daha ince performans çoraplarını tercih eder. Birikmeyi önlemek için, iki çorap üst üste giymeyin.
 • Kuru günlerde bile gözlük çok önemlidir. Belirli ışık ve hava koşulları için farklı lensler tasarlanmıştır, ancak çok amaçlı lensler gözünü güneş ve rüzgardan koruyacaktır.
 • Bir kask her zaman iyi fikirdir ve kayakçıların veya snowboardçuların çoğu artık taktığından, özellikle tavsiye edilir.
 • Boyunluk veya kayak maskesi yağmur ve karın buz halinde yüzüne vurmasıyla hassaslaşan kafanı, boynunu ve çeneni korur.
 • Bir sırt çantası veya su çantası, bir dolaba kilitlemek veya araca gitmek zorunda kalmamak için, orta veya uzman seviye kayakçılar ve boardçular için faydalı olabilir.
 • Sezonun büyük kısmı için güneş koruyucu zorunludur. Yüksek rakımda ışınlar daha güçlüdür ve iki kat daha fazla yansıyarak sürpriz yanıklara sebep olur (çenenin altı gibi)

Yeni maceralarında ilham verecek hikayeler için Instagram'da @columbiasportswear_tr hesabımızı takip et! Kayak maceralarında sana tam koruma sağlayacak ürünler için kayak ürünleri sayfasını da ziyaret etmeyi unutma!