Yeni gelenleri gördün mü? Alışverişe Başla! ›

Banner

BALIKÇILIK

BALIK TUTARKEN KONFORLU VE GÜVENDE HİSSETMENİN YOLLARI

Eğer güneşli bir günde su kenarında olmaktan başka olmak istediğin bir yer yoksa, "güneşli hava"nın her zaman mavi gökyüzü olmadığını bilmelisin. Mesela yakan çok alçak olduğu için, bir günlük açık hava balıkçılık deneyiminden sonra ensende bir güneş yanığı oluştu. Ya da, kamışı sıkıca tutmaktan kaynaklanan, başparmağındaki geçmeyen yanığı açıklamak zorunda kaldın.

Yalnız değilsin. Uzun süre güneş altında kalan balıkçılar, güneş yanığına veya cilt tahribatına maruz kalırlar. Kapalı havalar, güneş ışınları bulutlarla kaplandığı için yine de bir tehdit oluşturur. Yağmurlu veya güneşli havada, mükemmel bir balıkçılık deneyimini güvenli şekilde yaşamak için işte bazı yollar.

HAVA ÖYLE YA DA BÖYLE

 • Çıkmadan önce hava durumunu ve gideceğin alanı kontrol et, hangi balığı yakalamayı amaçladığını ve yem olarak ne kullanacağını belirle.
 • Güneş ışınlarının dik gelmediği, saat 10.00 öncesini ve 16.00 sonrasını tercih et. Birçok uzman balıkların bu saatlerde daha da çok olduğunu iddia ediyor.
 • Mümkünse gölge bul, buralarda balık tutmaya çalış veya güneşten uzak, gölge alanlarda sıklıkla mola ver.
 • Güneş koruyucu krem ve güneş korumalı kıyafet ve aksesuar kullan.
 • Bol bol su iç ve güneş çarpmasını önle - elektrolit takviyesi yap.

BALIĞI KORKUTAN EKİPMAN

Her şart için uygun olacak kıyafetleri al. Kısıtlayıcı olmayan ve rahat kıyafetleri seç. Yanında getirebilirsin:

 • Nefes alabilir, ter emici içlik
 • Uzun kollu, delikli balıkçı bluz
 • Sıcak tutan, hafif, çok yönlü polar
 • Katlanabilen rüzgârlık ve/veya yağmurluk
 • Çabuk kuruyan, dönüştürülebilen pantolon/şortlar veya su geçirmez, uzun çizmeler
 • Koruyucu güneş gözlükleri, şapkalar, tozluklar, ve eldivenler
 • Kaymaz, suda güvenli sandaletler veya tekne ayakkabıları

GÜNEŞ YANIĞI PEK HAVALI DEĞİLDİR

Güneş kremi cilt sağlığı için çok önemlidir. Fakat bu ürünlerin kendilerine has kokuları olabilir ve hem balıklara hem de çevreye zararı olan kimyasal içerebilirler. Toksik madde içermeyen bir güneş kremi tercih edeceksen, çok yönlü koruma sağlayanını tercih et. Ayrıca, tenindeki nem, güneş kremini yok edeceğinden, suya ve tere dayanıklı olanını seçtiğinden de emin ol. Güneş ışınlarından koruyan kıyafetler seçerek, kullandığın güneş koruyucu miktarını azaltabilirsin.

Dudaklarını unutma. Geniş spektrumlu, suya dayanıklı dudak koruyucuları kullan.

Ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınlarına karşı en etkili korumayı ultraviyole ışınlarından koruyan kıyafetler sağlar. Koruma 15 ve 50+ arasında olup, en yüksek faktör, en fazla korumayı sağlar.

DAHA FAZLASINI ÖĞREN

Columbia'nın güneşten korunma teknolojileri hakkında bilgi sahibi ol ve güneşin altında güvende olmak konusunda Amerikan Kanser Derneği'nden ek bilgiler al.

Güneş gözlükleri, gözlerini ve gözlerinin etrafındaki deriyi korur. Suda ışıma miktarını azaltmaya yardımcı, gözleri koruyan ve balıkları daha iyi görebilmeni sağlayan polarize bir balıkçı güneş gözlüğüne ihtiyacın olacak.

Geniş siperli şapkalar kafanı, yüzünü, boynunu ve kulaklarını korur. Aynı zamanda güneşin kafanda ışımasını azaltır, gözlerini korur ve kafa derini güneşe maruz kalan kısımlarında oluşabilecek güneş yanıklarından korur. Birçok şapka ultraviyole korumalı olup, ter bantları terin gözlerine girmesini engeller.

Hafif tozluklar, bandanalar ve maskeler, zararlı ışınlara ve rüzgâra karşı boynundan burnuna kadar koruma sağlar. Balık tutarken suratın iki kat güneş ışını alır—biri direkt güneş ışığından, diğeri sudan yansıyan ışınlardan. Güneşe uzun süre maruz kalacaksan, enseni koruyacak bir boyunluk tercih et. Nefes alabilen, serin tutan kumaşlar, tuzlu su balıkçılığında gözlüklerinin buğulanmasını da önler.

Balıkçı eldivenleri, özellikle rahat kullanım için tasarlanmıştır ve ince eldivenler, kavramadan ödün vermeden güneş ışığına karşı korur. Aşınmayı önlemek için temas eden alanları güçlendirilmiş eldivenler tercih et. Eldiven giymeyi tercih etmezsen, ellerine güneş koruyucu sür (ve düzenli olarak yenile).

Hafif, balıkçı bluzları içinde rahat hissetmeni sağlar ve sırt kısmındaki delikler sayesinde havanın dolaşımını sağlayarak, nemin oluşumunu engeller. Hızlı kuruyan, güneş ışınlarına karşı koruyan, ter emici ve serinletme teknolojilerine sahip kumaşları tercih et. Uzun kollu bluzlar idealdir ve gerektiğinde kolları kıvrılabilir.

Balık tutarken her şeye hazırlıklı ol. Dışardan gelecek etmenlerin, eğlenceni kaçırmasına izin verme. Doğru ekipman ve doğru strateji ile balıklar olduğu sürece açık havada istediğin kadar kalabilirsin. Ve balık hikayeleri devam eder.

Yeni maceralarında ilham verecek hikayeler için Instagram'da @columbiasportswear_tr hesabımızı takip et!