DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

YÜRÜYÜŞ BOTLARINI DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE HAZIRLAMAK

Yeni bir çift botla yürüyüşe mi çıkmayı düşünüyorsun? İşte ayakkabılarını doğa maceralarına nasıl hazırlayabileceğine dair birkaç ipucu!

Doğa yürüyüşlerinde karşılaştığın güzel manzaranın tadını çıkarabilmen için ayaklarının rahat etmesi gerekir. Bu yüzden yeni aldığın yürüyüş botlarını nasıl esnetip yürüyüşe hazır hale getireceğini bilmen senin için faydalı olacaktır. Doğa yürüyüşleri için tasarlanmış çoğu ayakkabının, ayağına uyum sağlaması için vakte ihtiyacı vardır. Aksi halde ayağını vurabilir. Bu yüzden ayakkabını yürüyüş yollarına hazırlaman için sana bir rehber hazırladık.

BOTLARINIZI ESNETMEK İÇİN NE KADAR SÜREYE İHTİYACIN VAR?

Ayakkabının ayağına alışarak doğa yürüyüşüne hazır hale gelmesi sahip olduğun botların çeşidi ve çıkacağın yürüyüşün ne kadar yorucu olacağına göre bir veya dört hafta sürebilir. Yeni üretilen bazı hafif yürüyüş ayakkabıları için uzun bir hazırlık sürecine gerek yoktur. Diğer yandan deri yürüyüş botları için aynısını söyleyemeyiz. (Farklı türlerdeki ayakkabıların olumlu ve olumsuz özelliklerine dair daha fazla bilgi için, “Yürüyüş botları mı yoksa yürüyüş ayakkabıları mı?: Büyük Yüzleşme” başlıklı yazımıza göz atabilirsin.) Günlük basit yürüyüşler için genel olarak bir veya iki hafta ayakkabılarının ayağına alışması için yeterli olacaktır. Aksine, eğer milli parklara veya kanyonlara düzenleyeceğin büyük çaplı geziler için daha fazla vakte ihtiyaç duyabilirsin.

YÜRÜYÜŞ BOTLARINI DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE HAZIRLAMAK: 3 KOLAY ADIM

Doğada yürüyüşe çıkmak istiyor; fakat yeni botlarını nasıl hazırlayacağından emin değilsen bu 3 adımı uygulayabilirsin.

1. Adım: Evde giy

Hemen dışarı çıkmak yerine yürüyüş botlarını önce evde dene. Çamaşır yıkarken veya yemek hazırlarken giyebilirsin. Bağcıklarını sıkıca bağlayıp ayakkabının dilini ortalayarak düzelt. Eğer mümkünse yürüyüşte kullanacağın çorapları ve tabanlığı giy.

2. Adım: Şehir içinde giy

Botlarını evde giyerek ayağına biraz alıştırdıktan sonra artık dışarı çıkabilirsin. Mahallede yapacağın kısa gezintilerde botlarını giyebilirsin. Kısa gezintilerle başlayıp mesafeyi kademe kademe artırman iyi olacaktır.

3. Adım: Yürüyüş patikalarında giy

Şehrin çevresinde botlarını giyerek alıştığına göre artık yavaş yavaş yürüyüş patikalarına geçebilirsin. Süreci tamamlamak için 1-1,5 veya 2 saatlik ya da daha az sürecek ve seni zorlamayacak günlük yürüyüşler yap. Taş, toprak, yerdeki bitkiler ya da benzerleri sen yürüdükçe ayakkabını esnetmeye ve şekil vermeye devam edecektir. Eğim artışı olan yürüyüş yollarını seçmeye çalış ve ihtiyacın olmasa bile ağırlık sağlaması açısından sırt çantası tak.

BOTLARINI YÜRÜYÜŞE HAZIRLAMAK İÇİN İPUÇLARI

Botlarını ayağına alıştırmaya başlarken aşağıdaki ipuçlarını aklında tut.

Bağcıklarını düzgünce bağla

Ayaklarının su toplamasına engel olmak için yapabileceklerin evde botlarını giyerken başlar. Botlarının bağcıklarını sıkıca bağla ve dilini yanlara sürtmemesi için ayağın ortasına gelecek şekilde ayarla. Bağcıklarının gevşeyip açılmaması için iyice bağladığından emin ol.

Kısa yolları tercih etme

Yürüyüş botlarını esnetmek ve hazırlamak için kısa yollara başvurmayı düşünebilirsin. Fakat ılık suda bekletmek, buzlukta dondurmak veya kurutucu ile ısıtmak gibi internette görebileceğin kolay çözümlerden kaçınmalısın. Bu yöntemler genellikle işe yaramaz; ancak işe yarasalar bile çoğu zaman ayakkabına zarar verebilir ve ömrünü azaltabilir. Yürüyüşlerinde kullanacağın her türlü eşyaya iyi bakmaya özen göster ve mutlaka kullanım talimatlarını oku. Ayağını botlarına alıştırmanın en iyi yolu zamandır.

Ayaklarını da hazırlamayı unutma

Botlarını ayağına alıştırdığın gibi ayaklarını da yeni botlarına alıştırman gerekir. Botlarını daha sık giymeye başladıkça ayağının hangi noktalarıyla temas ettiğine ve özellikle sürtünmenin olduğu yerlere dikkat et. Buralara “sıcak noktalar” diyebiliriz. Ayaklarının yeni botlarının içinde rahat etmesine yardımcı olacak nasırları oluşturmanın en iyi yolu, botları sıcak noktaların oluştuğunu hissedene kadar giyip su toplamadan çıkarmaktır.

AYAKLARININ SU TOPLAMASINI ÖNLEME 101

Su toplaması nasıl oluşur?

Yürüyüş botlarını esnetip yürüyüşe hazır hale getirmenin tüm amacı ayağının su toplamasını önlemek olduğundan, buna neyin sebep olduğunu anlamak faydalı olacaktır. Nedenleri çeşitli olmakla birlikte, doğa yürüyüşlerinde oluşan su toplamalarının 3 ana etkeni vardır: Sürtünme, ısı ve nem.

  1. Sürtünme: En belirgin sebep botlarının tenine sürterek friksiyon yaratması ve bunun da ayağını tahriş ederek su toplamasına neden olmasıdır.
  2. Isı: Çoğu zaman göz ardı edilse de çorabın ayağına ve topuklarına sürtündüğünde ortaya çıkan ısı da ayağının su toplamasına neden olabilir.
  3. Nem: Terlediğinde oluşan nem ayağını yumuşatarak cildini tahrişe karşı daha duyarlı hale getirir. Aynı durum yağmur, sis ve diğer hava koşullarının neden olduğu nem için de geçerlidir.

Ayağın su toplaması nasıl önlenir?

Yürüyüş yaptığında ayağının su toplaması ihtimalini azaltmak için botlarını esnetmek dışında da yapabileceklerini listeledik.

  1. Botunun ayağına tam olduğuna emin ol: Ayağının su toplamasını önlemek, botu satın alırken başlar. Eğer yürüyüş botların çok büyük veya küçükse, kısaca ayağına tam olmuyorsa botlarını hazırlamak için ne kadar uğraştığın önemli olmayacaktır. 
  2. Doğru çorabı giy: Konu su toplamasının önüne geçmek olduğunda çorap seçimi de büyük öneme sahiptir. Hangilerinin ayağına en iyi şekilde uyum sağlayacağını anlamak için farklı stillerde, uzunluklarda ve kalınlıklarda çoraplar dene.
  3. Ayakkabının içine giren cisimleri çıkar: Doğa yürüyüşü yaparken çakıl taşı, dal ve kozalak parçaları gibi cisimler ayakkabının içine girebilir. Böyle bir durumla karşılaştığında yürümeye ara ver, bu cisimler ayağına sürtüp su toplamasına neden olmadan ayakkabının içinden çıkar.
  4. Ayak sağlığına önem ver:  Tırnaklarını kesmek veya ayaklarını esnetmek gibi basit şeyler yaparak ayaklarını doğa yürüyüşleri için hazırlayabilirsin. Cildin ne kadar sağlıklı olursa su toplamalarına karşı o kadar dayanıklı olacaktır. Bu yüzden nasırların olduğu yerlere krem sürmen faydalı olabilir.

Sonraki doğa gezilerin için yürüyüş botlarına mı ihtiyacın var? Columbia'nın yürüyüş için tasarlanmış ayakkabılarına hemen göz at!

Yeni maceralarında ilham verecek hikayeler için Instagram'da @columbiasportswear_tr hesabımızı takip et!