PARKUR KOŞUSU

PATİKA MI YOKSA ASFALT MI?

(İPUCU: PATİKADA KOŞMAK)

Doğanın içinde bir patikada koşu yapan herkesin bildiği, asfalt yolda koşanların da düşündüğü şey, konu birini seçmek olduğunda patikada koşu yapmanın daha iyi olduğudur. Tabii ki bu asfaltın avantajları yok demek değildir; mesela asfaltta koşarsan aynı sürede çok daha fazla mesafe katedebilirsin ve öğrenmek de çok daha rahattır. Şehir içinde daha kolay imkan bulursun. Aynı zamanda bastığın yere aynı derecede dikkat etmen gerekmez, yani teknik daha az önemlidir.

Yine de patikayı adımlarken enfes bir dağ manzarasını gören herkes doğada koşmanın apayrı bir tadı olduğunu bilir. Columbia Montrail atleti Jon McConaughy'nin söylediğine göre, "Zirveye yapılan uzun ve zorlu bir koşudan sonra ulaşılan manzaradan daha nefes kesici bir şey olamaz. Dereler, ağaçlarla çevreli olduğumda toprağa daha bağlı olduğumu ve ayaklarımın yere bastığını hissedebiliyorum. Bu deneyim ruhsal olmakla beraber bedeni de zorlayan bir aktivite. Dağlar ve giydiğim ayakkabılar zihnimi, bedenimi ve kaslarımı sonraki macera için hazırlıyor.

Koşuya yeni başlayan, nereden başlayacağını anlamaya çalışan ya da değişiklik yapmayı düşünen deneyimli bir yol savaşçısı olabilirsin. İşte patikada koşmayı seçmen için en ikna edici nedenleri seninle paylaşıyoruz!

1. NEFES KESİCİ MANZARALAR

İlk madde tabii ki karşılaşılacak muazzam manzaralar. El değmemiş dağ göllerinin yanında ya da uzun ağaçlarla dolu bir ormanda koşmak genellikle asfalt üzerinde koşmaya tercih edilir. Columbia koşucularından biri şöyle söylüyor: "Çoğu zaman bir patikada yapacağın koşuda ulaşacağın manzara, asfalt bir yola göre çok daha güzel. Ben özellikle ağaç hattı üzerinden ilerleyerek zirveye ulaşılan patikaları tercih ediyorum."

2. KESİNTİSİZ ANTRENMAN İMKANI SUNAR

Her iki dakikada bir kırmızı ışıkta beklemek zorunda kalmak bir koşucunun idmanını sekteye uğratabilir. Şehirde yapılan ve trafik ışıkları nedeniyle sürekli kesintiye uğrayan koşuların aksine doğanın içinde koşarken hatta şehir içinde ferah bir parkta dahi kesintiye uğramadan sadece antrenmanına odaklanma şansın vardır. Fakat doğada karşına beklenmedik şeyler çıkabilir. Nefes kesici manzaralar, bir hayvan sürüsü... Durup bu güzelliklerin tadını çıkarmak yürüyüşünü daha keyifli hale getirir.

3. EKLEMLERE DAHA AZ YÜK BİNER

Toprak bir patikada koşu yapmanın diğer bir güzel yanı da asfalt yolda koşmaya göre daha düşük etki ve yoğunluğa sahip olmasıdır. Böylece eklemlerde ve kemiklerde daha az gerginlik ve yük oluşur. McConaughy durumu şu şekilde açıklıyor: "Koşu sırasında asfalta ayağınla yaptığın sert ve sürekli vuruşlar, daha yumuşak olan toprak zemine göre yaşayabileceğin stres kırıklarının ihtimalini artırır. Bu yüzden incinme geçmişi olan sporculara genellikle patikada koşmalarını öneririm." Ek olarak yumuşak zeminler seni daha az yoracağı için ertesi güne de enerjin kalmasına yardımcı olacaktır.

4. KOŞU TEKNİĞİNİ GELİŞTİRİR

Doğal arazilerde karşılaşacağın yollar, beton veya asfalt yollara göre çok daha çeşitli oldukları için antrenman sırasında daha fazla odaklanmana yardımcı olurlar. Bu da nihayetinde daha iyi bir koşucu olmanı sağlar. Toprak bir yol çok daha dik iniş ve çıkışlara sahiptir. McConaughy'nin belirttiği gibi, "Bir patikada koşarken önündeki yola dikkat etmediğin anda düşebilirsin.” Buralarda koşan kişiler, gelişmiş koşma tekniklerinden ikisine kendiliğinden uyum sağlarlar. Bunlardan biri, koşu sırasında ayağını yere bastığında ilk değen noktanın ayağın orta kısmı olması ikincisi de dakikada atılan adım sayısının artırılmasıdır.

5. DENGE VE DAYANIKLILIĞI ARTIRIR

Toprak üzerinde koşu yapmak sadece kemik sağlığına katkıda bulunmaz. Aynı zamanda yerdeki kökler, taşlar ve yolların dolambaçlı oluşu çeviklik ve denge becerine katkıda bulunurlar. Ayrıca bedeninin bağ dokuları da olumlu yönde etkilenir. İncinmeler genellikle tendon ve bağ dokularında yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Koşu yapılan arazinin çeşitliliği bu dokuların daha çok uyarılmasını sağlar ve zamanla patikada koşmak artan odak ile incinme riskini azaltır ve aynı zamanda bedenin dayanıklılığını artırır.

6. RUH SAĞLIĞINA KATKIDA BULUNUR

Şehir içindeki kalabalık caddelerde egzoz dumanları arasında koşmak yerine yemyeşil ormanlarda koşmanın ruh sağlığına daha iyi geleceğini söylememize gerek yok. (Rahatsız edici korna seslerini de unutmayalım.) Fakat McConaughy bunun kanıtları da olduğunu söylüyor: "Yeşil alanlar ve doğal ortamlarda bulunmanın ruh sağlığı ve anksiyete üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren sayısız çalışma var."

7. GÜZEL BİR TOPLULUĞA DAHİL OLURSUN

Bazıları farklı düşünse de bir topluluğa dahil olan çoğu kişi sahip oldukları topluluğun dünyadaki en iyisi olduğunu söyleyecektir. Patika koşusu ile ilgili sayısız kuruluş, insanları bir araya getiren organizasyonlar düzenlemeye kendilerini adamışlardır ve bu gruplar genellikle herkesi kabul etmeye hazır, destek konusunda muazzam gruplardır. Patika koşusu ile bir araya gelen topluluklar kendilerine has, herkese açık, biraz çılgın ve çok eğlencelidirler.

Koşu için giysiye mi ihtiyacın var? Columbia'nın koleksiyonlarına göz atmaya başla!

Yeni maceralarında ilham verecek hikayeler için Instagram'da @columbiasportswear_tr hesabımızı takip et! Ayrıca doğayı keşfeden, keşfederken öğrenen bir topluluk arıyorsan Columbia Outdoor Club’a katılabilirsin. Etkinlikler için Instagram’da @columbiaoutdoorclub hesabını takipte kal!