Yeni gelenleri gördün mü? Alışverişe Başla! ›

Banner

SEYAHAT

MALZEME KILAVUZU: “BİR MONT“ İLE SEYAHAT

İyi haberler? Evinden bir (veya üç) uçuş uzakta, doğada bir macera aramak için, ayrılıyorsun. Evet, şimdi tatil zamanı. Balığa mı? Sadece bir mont götürecek kadar yerin var. Akıllıca seçimler yapmak için işte birkaç ipucu.

ÇIKMADAN ÖNCE BİL

  • Gidilecek Yer. Zamanının çoğunu ister karda, ister kumda veya ister yol kenarında geçirmeyi planla, gideceğin yer, götüreceklerin konusunda sana fikir verecektir.
  • Hava. Gideceğin günden itibaren son güne kadarki hava durumunu kontrol et. Bu kontrol sayesinde gideceğin yerde seni bekleyenler hakkında akıllı tahminler yapabilirsin.
  • Aktivite. Kayağa, yürüyüşe veya genel bir tura çıkmak mı? Tatilinde yapmayı planladığın şey, nasıl bir mont alacağını da belirleyecek.
  • Ağırlık. Seyahat etmenin genel kuralı; ne kadar hafif, o kadar iyi. Eğer sıcak bölgelere gideceksen daha kolay, soğuk bir çevreye gideceksen çok daha zorlayıcıdır. Pozitif tarafı, montunu eline alabileceğinden, taşıdıkların arasında sayılmayacak.

EKİPMANI HAZIRLA

Her ne yapacaksan veya her nereye gideceksen, her durumda giyilebilecek bir mont istersin. En kritik faktör, karşılaşacağın koşullarda seni rahat ettirecek kıyafetler almaktır.

SOĞUK

Rotanı dağlara çevir veya bir kar diyarını ziyaret et, tartışmasız en zorlu tek-mont tatili, soğuk hava güzergahıdır. İki temel seçenek:

ADIMLARINA ŞANS VER

Pofuduk mont. Hafif (ve katlanabilir) ancak soğuk havayla mücadelede güçlü olan bu pofuduk mont, soğuk hava koşullarında kendine verdiğin sıcak bir kucaklama olacaktır. Doğal ve sentetik karışımlı kapitone dizaynı bulunmaktadır. Dolgu ne kadar fazlaysa (genelde 300-dolgudan 800+ya), o kadar sıcak olur. Pofuduk montlar soğuk hava için yapılmış olsa da, yağışlı havalar için çok kullanışlı değildir.

Kar montu. Pofuduk mont bir tatil kasabasında kullanılıyorsa, kar montu dağda kullanmak içindir. İster kayak, snowboard, kar raketi yürüyüşü, isterse bunlara benzer bir spor yap, bu mont, değişen koşullarda koruma ve performans için tasarlanmıştır. Bu montlar, özellikle suya dayanıklı, sızdırmaz, kapüşonu, cepleri, fermuarlı yakası ve daha fazlasıyla çok özelliklidir.

BONUS SICAKLIK

Ekstra bir yük almadan konforu sağlamanın bir yolu, ısı yansıtıcı özelliğe sahip bir kıyafet almaktır, böylece sıcağı iletmek için vücut ısısını yansıtır ve saklar.

YAĞMUR

Shell ceket. Maksimum kullanışlılık ve koruma, minimum ağırlık istiyorsan, shell ceket tam senin için. Bunun temel amacı, fırtınalı havada suya dayanıklı, sızdırmaz kumaşıyla dış etmenleri dışarda bırakmaktır. Birincil kullanımı, içindeki diğer katlar sıcaklığı tutarken ilk korumayı sağlar.

Parka. Sıklıkla, değişken havalarda rahatlık ve koruma sağlayan herhangi bir montu ifade etmek için terim olarak kullanılır, ayırt edici özelliği parkanın, ek koruma için daha uzun etek ucu olmasıdır. Bu durumda yağmur parkası, suya dayanıklı ve kapüşonludur ve ilave ısı tutulması için sentetik izolasyona

SUYA DAYANIKLILIK FARKI SUYA DAYANIKLILIK

Aralarındaki fark, yağışlı hava koşullarının zorluğuna karşı dayanıklılık ve dayanma süresidir. Suya dayanıklılık özelliği sayesinde, hafif yağmurda sınırlı yağışı bertaraf eder. Önemli dikişlerde sızdırmazsuya dayanıklı mont, daha ciddi koşullarda daha uzun dayanabilir, ancak uzun süreli maruziyetten etkilenebilir. Tam sızdırmazlık sağlayan, suya dayanıklı mont, hava nasıl olursa olsun yanına alman için tasarlanmıştır.

SICAK HAVA

Palmiye ağaçlarına ve kumsallara veya güneşi bol, kuru çöl iklimlerine doğru yola çıktın. Ve "Wish You Were Here" (keşke burada olsaydın) kartpostalının olduğu bir yere gidiyor olman, güneş çıktığında veya battığında monta ihtiyacın olmaması anlamına gelmiyor. İki temel seçenek:

Rüzgarlık. Hava değiştiğinde hafif olduğu kadar konfor da sağlar. Tipik olarak naylon veya benzer bir kumaştan yapılmış olan, bu oldukça kolay katlanabilen katman, genellikle incedir ve hafif rüzgarda veya hafif bir yağmurda koruma sağlar.

Performans poları. Yumuşak, esnek ve aktif rahatlık için tasarlanmış olan bu hafif polar mont, yüksek rakımlı ılık iklimlerde yapılan yürüyüşler veya sabahın erken saatlerinde doğan güneşte veya karanlık olduktan sonra kumsalda sıcak tutmak için yapılmıştır.

SİSTEMİ ŞAŞIRT

Bu yuvarlak hatlı, "tek mont" kuralına uyan çift katmanlı 3'ü 1 arada mont - tipik olarak suya dayanıklı shell ceket ve yalıtım için içlik - ayrı ayrı giyilebilir veya maksimum değiştirilebilirlik ve rahatlık için birbirine fermuarla bağlanabilir.

Kısa bir seyahate mi? Ya da sadece mağazaya mı? Montlarımızı keşfet.

Yeni maceralarında ilham verecek hikayeler için Instagram'da @columbiasportswear_tr hesabımızı takip et!