DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

YÜRÜYÜŞ BOTLARI MI YOKSA YÜRÜYÜŞ AYAKKABILARI MI?: BÜYÜK YÜZLEŞME

İÇİNDEKİLER

Yürüyüş ayakkabısı seçimi neden çok önemli?

Yürüyüş botlarının kökeni

Yürüyüş ayakkabısı nedir?

Yürüyüş ayakkabısı ile yürüyüş botu arasındaki fark nedir?

Senin için hangisi doğru seçim?

Gerçek bir doğa tutkunu, sıradan bir hafta sonu yürüyüşçüsüysen ya da outdoor sporlarına benzer herhangi bir aktivite yaptıysan yürüyüş botlarının ne olduğunu biliyorsundur. Ancak yürüyüş ayakkabılarına o kadar hakim olmayabilirsin. Bunlar, her ne kadar doğa yürüyüşü için tasarlanmış olsalar da biraz daha farklı görünen ve farklı amaçları olan modern buluşlardır.

Günümüzde alçak yürüyüş ayakkabıları, backpacking botları, dağcılık ayakkabıları gibi çok çeşitli yürüyüş ayakkabıları bulabilirsin. Tüm bu terminoloji, ayakkabıların özelliklerine ve materyallerine dahi bakamadan kafanın karışmasına neden olabilir. Yakın zamanda yürüyüş ayakkabılarına baktıysan aralarındaki farkların ne olduğunu merak etmiş olabilirsin.

İyi haber şu ki yukarıda saydığımız tüm yürüyüş ayakkabılarını iki kategori altında sınıflandırabiliriz: yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları. Bu yazıda hangisinin sana daha uygun olduğuna karar vermende yardımcı olacak belirgin farkları listeledik.

Ama öncelikle herkesin aklındaki o soruyu cevaplayalım: Yürüyüş için özel bir ayakkabıya gerçekten ihtiyacın var mı? Kesinlikle evet! İşte nedenleri:

YÜRÜYÜŞ AYAKKABILARI NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

Her ne kadar patikaya giderken eski spor ayakkabılarını giymek çekici görünse de genellikle en akıllıca seçim bu değildir. Muhtemel bir sakatlığa neden olmanın yanı sıra büyük ihtimalle yürüyüşünden aynı zevki alamayacaksın.

Doğa yürüyüşü çoğu insanın “2.Tip Eğlence” dediği türden bir eğlencedir. Hava; sıcak, yağışlı veya soğuk olabilir. Günün yarısını dik, ucu bucağı görünmeyen dönemeçlerde diğer yarısını da bileklerine kadar suyun içinde yürüyerek geçirebilirsin. Uygun ayakkabıların yoksa en iyi ihtimalle terli ve yorgun, en kötü ihtimalle de sakatlanmış olabilirsin.

Yürüyüşüne uygun ayakkabılara yapacağın yatırımın kesinlikle faydasını göreceksin.

YÜRÜYÜŞ BOTLARININ KÖKENİ

Outdoor dünyasında yürüyüş botlarının uzun bir geçmişi vardır. İlk yıllarda bir parça kauçuğun etrafına sarılmış büyük deri parçaları kullanılıyordu. ''Muhteşem doğa''ya kendini atarken ayaklarında bu hantal ayakkabıların olduğunu düşünebiliyor musun? Muhtemelen şunun gibi bir görüntü oluşurdu:

O zamanlar amaç, ne olursa olsun ayaklarını korumak ve eve tüm parmakların sağlam bir şekilde döndüğünden emin olmaktı. Bu botların materyalleri kalın ve ağırdı; konforlu değillerdi ve güzel gözükmüyorlardı.

Bilek kısımları daha yüksekti ve sağlam metal donanımlardan yapılıyorlardı. Bağcık bağlama süreci ise genellikle 10 dakika boyunca ayaklarını botun içine sokmaya çabaladıktan sonra zorlayıcı bir işlem oluyordu.

Ancak tüm bu hantallıklarına rağmen görevlerini layıkıyla yerine getiriyorlardı. Ayakların sıcak ve kuru kalmalarını sağlarken dış etkilerden korurlardı. Sadece bunlarla da kalmayıp uzun ömürlülerdi.

Ama ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bazı özelliklerden yoksundular; genellikle ağır, sert ve giyilmeleri zordu. Ayrıca şık da değillerdi.

Daha rahat ve hoş görünümlü yürüyüş botlarına olan talep arttıkça outdoor ayakkabı sektörü de büyümeye başladı. Önce yazın giyilen yürüyüş botları ortaya çıktı. Arkasından ilkbahar ve sonbahar seçenekleri üretildi. Kısa süre sonra da yürüyüş botları, daha hafif materyaller ve ekstra yastıklı yumuşak tabanlarla üretilmeye başladı.

Kısacası, doğa yürüyüşü sektörü kullanıcıların taleplerini dikkate aldı.

Kısa zaman içinde doğa yürüyüşü patikalarında rahatlığın yeni jenerasyonu, hafif yürüyüş botları görülmeye başlandı. Hem de ayakta güzel görünüyorlardı.

Zaman geçtikçe daha hafif, daha esnek ve daha rahat olmaya başladılar ve yürüyüş ayakkabıları ortaya çıktı.

YÜRÜYÜŞ AYAKKABILARI NEDİR?

Yürüyüş ayakkabıları (diğer bir deyişle doğa yürüyüşü için üretilen spor ayakkabılar), geleneksel yürüyüş botlarının daha çok özellik eklenmiş modern yorumlamalarıdır. Atletlerin kullandığı spor ayakkabıları andırırlar; ancak daha güvenli ve daha rahat bir doğa yürüyüşü için ekstra zemin tutuşu, yastıklama ve koruma sağlarlar.

En iyi doğa yürüyüşü ayakkabıları, patikalarda konfordan ödün vermeden daha hafif ve daha esnek olmalarını sağlayan yüksek performans özellikleriyle üretilirler. Bu ayakkabılarda koruyucu üst materyaller, yüksek zemin tutuşlu taban yapısı, su geçirmez kaplamalar, çorap hissi veren bileklikler ve yürüyüşe özel diğer unsurlar bulunur.

YÜRÜYÜŞ AYAKKABISI İLE YÜRÜYÜŞ BOTU ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Rahatlık ve sağlamlık açısından hem ayakkabılarda hem de botlarda yastıklama ve dayanıklılık özelliği vardır. Zorlu hava koşullarına dayanabilirler ve patikalardaki tehlikelere karşı koruma sağlarlar. En iyisi ise; her iki seçenek de kendilerinden öncekilere göre çok daha hoş gözükürler.

Ancak yine de aralarında bazı önemli farklar bulunuyor.

YÜRÜYÜŞ BOTLARIYÜRÜYÜŞ AYAKKABILARI
Temel FarklarTemel Farklar
- Daha yüksek bilekler - Daha alçak bilekler
- Daha kalın üst katmanlar - Daha ince üst katmanlar
- Daha fazla deri malzeme - Daha fazla örgü ve ağ meteryal
- Geleneksel bot tasarımı - Spor aykkabı tarzı tasarım
Özellik FarklarıÖzellik Farkları
- Daha koruyucu - Daha esnek
- Daha sağlam - Daha hafif
- Daha dengeli - Çok yönlü
Kimler İçinKimler İçin
- Ekstra bilek desteği ihtiyacı olan ayaklar - Daha az bilek desteği ihtiyacı olan ayaklar
- Zemine daha dengeli basmayı tercih eden yürüyüşçüler - Daha hafif bir his tercih eden yürüyüşçüler
İdeal Zeminİdeal Zemin
- Kolay, orta ve ileri düzey yürüyüşler - Kolay ve orta seviye yürüyüşler
- Dört mevsim yürüyüş - İlkbahar, yaz ve sonbahar yürüyüşleri

Yürüyüş botları kendilerini en çok teknik zeminlerde gösterirler ve genel olarak daha dayanıklı ve daha fazla koruma sağlarlar. Daha kalın deri materyallerden yapılırlar ve daha çok metal bileşene sahiptirler.

Daha yüksek bilekli ve dayanıklı üst katmanlar sayesinde yürüyüş ayakkabılarından biraz daha dengelidirler; bu özellikler onları ekstra bilek desteğine ihtiyaç duyanlar ve becerilerini yeni yeni geliştiren başlangıç seviyesi yürüyüşçüler için en iyi seçenek haline getirir.

Botlarla karşılaştırıldıkları zaman yürüyüş ayakkabıları biraz daha incedir ve bilek kısımları daha alçaktır. Daha esnek ve elastik olmalarını sağlamak için üretilirken daha fazla örgü veya ağ materyal kullanılır. Ayakta daha hafif bir his uyandırırlar ve üretildikleri materyal sayesinde ayağın nefes almasını sağlarlar. Ayağı yüksek bilekli botlar kadar iyi desteklememekle beraber çok yönlü stil seçenekleri sayesinde yürüyüşçüler, yürüyüşten sonra günlük hayatlarında da bu ayakkabıları kullanabilirler.

Ekstra güvende hissetmeyi sevenler genellikle botları tercih ederken hafifliği ve esnekliği seven yürüyüşçüler ayakkabıları tercih ederler.

SENİN İÇİN HANGİSİ İDEAL?

Bu sorunun cevabı daha çok kişisel tercihlerine bağlıdır. Belirli stillere bakmaya başlarken aklında bulundurman gereken birkaç şey var:

1. Planın ne? Öncelikli olarak toprakta mı, çakılda mı yoksa kaldırımda mı yürüyeceksin? Zemin ne kadar teknik? Gündüz yürüyüşleri mi, backpacking mi yoksa uzun mesafe yürüyüşü mü yapacaksın?

2. Nerede yürüyeceksin?Hava durumu nasıl? Sıcak ve kuru mu yoksa ıslak ve yağmurlu mu? Dağlar ve nehirler mi olacak yoksa sahiller ve çöller mi?

3.Seviyeni biliyor musun? Düzeyin başlangıç mı, orta mı yoksa ileri düzey mi? Ne kadar yoğun yürüyüş yapıyorsun? Ne kadar hızlı yürüyüş yapıyorsun?

Tüm bu sorular, hangi seçeneği tercih edeceğini belirlemende faydalı olacak. Yeni bir doğa yürüyüşü ya da botu almadan önce Columbia’nın doğa yürüyüşü koleksiyonuna göz atmayı unutma!