Yeni gelenleri gördün mü? Alışverişe Başla! ›

Banner

SEYAHAT

EN SEVİLEN ULUSAL PARKLARIMIZDAN 5 TANESİ

ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından çevrelenen 85 milyon hektar arazide keşfedilecek tek bir alan bulmak çok zordur. 62 Ulusal Park arasından (Ulusal Anıtlar, Ulusal, Tarihi Alanlar, vb. hariç olmak üzere), en iyilerinin sayısı, yüzölçümleri kadar fazladır. Ama biz denedik. Akadya'dan Zion'a bu beşli, Columbia çalışanlarının favorilerinden bazıları olup, yola koyulman için sana ilham verecek.

  • Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı (Hawai)
  • Acadia Ulusal Parkı (Maine)
  • Zion Ulusal Parkı (Utah)
  • Olympic Ulusal Parkı (Washington)
  • Glacier Ulusal Parkı (Montana, yukarıdaki resim)

HAWAII YANARDAĞLARI

Neden?

Pahoehoe ve aa. Bu iki tip lav akıntıları, Kīlauea ve Mauna Loa gibi aktif volkanlardan gelmektedir. Big Island Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı'nda, güvenli bir mesafeden bunları görebilirsin.
Bunlar aktif volkanlardır, bu nedenle park uyarılarını ve kapanış saatlerini kontrol et 2018 yılında Kīlauea patladı ve yakındaki yerleşim yerlerine belirgin zarar verdi.

Eğer tek bir şey yapacaksan:

Erken kalk ve kalabalıkları arkada bırakarak, Kīlauea krateri üzerinde güneşin doğuşuyla beraber yola çık.

Almadan asla çıkma:

Hawaii, kumsallarında çıplak ayak veya parmak arası terlikle dolaşmak için bir cennet olsa da, parkın volkanik alanı, zorlu bir yürüyüş için ayakkabı gerektirir. Rahat, destekleyici bir çift bot veya ayakkabı ile ayaklarını kuru tutacak, nem emici çoraplar giy.

İlginç gerçek:

Gitmeden önce bir Pono Pledge edin: seyahatin sırasında kendine, sevdiklerine ve çevrene göz kulak olmanın yolları.

ACADIA

Neden?

Birçok Ulusal Park, Rocky Dağları'nın batısında iken, Acadia, Maine'in sahil tarafında yer alan bir hazine ve Amerika'nın en kuzeydoğusunda bulunan yerlerden biridir.

Eğer tek bir şey yapacaksan:?

Bubble Rock'a yürü. Bir zamanlar, buzullar tehlikeli bir şekilde iri bir kaya parçası taşıyıp South Bubble'ın doğu tarafındaki 230 metrelik bir tepeye bıraktı.

Almadan asla çıkma:

Sıcak aylarda, sinek ısırıklarını sevmiyorsan, sivrisinekleri ve kara sinekleri uzaklaştırmak için sinek kovucu önemlidir. Aynı zamanda, sineklerin biriktiği alçak alanlarda durmamaya dikkat et.

İlginç gerçek:

Precipice Pisti, nesli tükenmekte olan aladoğan için Mart-Ağustos arası bir sığınaktır. Bu aylarda parkur kapalıdır ama kuş gözlemcilerine park alanında az da olsa görünmek için görevliler bulunabilir.

ZION

Neden?

Zion, Utah'ta bulunan kardeş parkları Canyonlands, Arches ve Bryce Canyon arasında en eskisidir. Zorlu yürüyüş yolları, durmana engel olacaktır.

Eğer tek bir şey yapacaksan:

Angels Landing- korkaklara göre olmayan bir yürüyüştür. Tırmanışın ilk yarısı kolaylıkla erişilebilirken, "Walter's Wiggles"ı geçtikten sonra, artık uzun bir mesafeye başlamışsın demektir. 450 metre kadar bir tırmanışa hazır ol. Ancak, sonunda ödül muhteşemdir.

Almadan asla çıkma:

Parkın çoğu yeri güneş altındadır, özellikle Angels Landing. Yani güneşten korunma hayatidir. Güneş ışınlarından koruyan uzun kollu t-shirtler ve pantolonlar giyerek, sürekli güneş koruyucu krem sürmeyi engelle.

İlginç gerçek:

1909 yılında Ulusal Anıt olarak ilk kurulduğunda Zion, Güney Paiute insanlarının dilinde "düz kanyon" anlamına gelen Mukuntuweap olarak adlandırılırdı.

OLYMPIC

Neden?

Pasifik Kuzeybatı, diğer adıyla arka bahçemize zaafımız var. Göz alabildiğine yağmur ormanları, göğü delen tepeler ve kambur balinalar tarafından ziyaret edilen kayalık sahiller - bunların hepsi Washington eyaleti sahilindeki Olimpik Ulusal Parkı'ndadır.

Eğer tek bir şey yapacaksan:

Doğa sporları gündüz ve gece maceraları hakkında Pasifik Kuzeybatı örneği sunan Ruby Beach'i ziyaret et veya orada kamp yap. Küçük dalga havuzlarındaki en küçük deniz yaşam formlarını yakala, kambur balinaların sıçrayışlarını izle (kışın ve ilkbaharda), ardından Kuzey Amerika'daki en nefes kesici yıldızları seyretmek için yerini al.

Almadan asla çıkma:

Yürüyüş günlerinde suya dayanıklı bir rüzgarlık giy (Hoh Yağmur Ormanı yılda tahmini olarak 355 cm yağış alıyor) ve serin yaz gecesi kampları için yanında pofuduk mont bulundur.

İlginç gerçek:

Yarımada, olimpik dağ sıçanı ile ünlüdür. Bu arkadaş canlısı hayvanları bulabileceğin tek yer burasıdır.

GLACIER

Neden?

Montanadaki bu Ulusal Park, en fazla övgü alan ve ölmeden önce mutlaka gidilmesi gereken yerler listesindedir. İster deneyimli, ister yeni başlayanlar olsun, yürüyüş yapanlar, buzul göllerinden ve güçlü dağlarından etkilenirler.

Eğer tek bir şey yapacaksan:

Engebeli arazisi bazılarına çekici, bazılarına ise erişilmez gelse de, hemen herkesin zevk alacağı bir patika vardır: Going-to-the-Sun Road. 50 mil uzunluğunda olup, Continental Divide ile kesişir. Trafiğe takılmamak için erken yola çık ve hiçbir şeyi kaçırmamak için olabildiğince yavaş git (güvenli şekilde sür).

Almadan asla çıkma:

Parktaki değişken hava koşullarında, yanında soğuk havada kullanılan aksesuarlar -özellikle ellerini sıcak tutmak ve bir fotoğraf karesini bile kaçırmamak için, dokunmatik ekran dostu parmak uçlarına sahip eldivenler- olduğundan emin ol.

İlginç gerçek:

Continental Divide'daki yeri sayesinde, Glacier'deki sıcaklık 24 saat içinde 100°'ye kadar çıkar.

ONUR ÖDÜLLERİ

(seni uyardık, sadece beş tanesini seçmek kolay değil)

YELLOWSTONE

Old Faithful gibi ikonik sahneleri ve dolaşan bizonları ile ünlü ilk Ulusal Parktır. Bir çizgi film ayısı bile ondan ilham alınarak oluşturulmuştur.

YOSEMITE

Onun iki adet tek blok taşı olan El Capitan ve Half Dome, ciddi tırmanışçıların gitmesi gereken yerlerdir. Eğer aşağılardaysan, Kuzey Amerika'nın en yüksek şelalelerinden olan Yosemite Şelalesi'ne bir göz at.

Yukarıdakilerin hepsinin giriş ücreti vardır, ancak park ücretinin alınmadığı günleri kovala.

Instagram'da Ulusal Park fotoğraflarını paylaşarak diğer maceraseverlere de ilham ol! Fotoğraflarını #ColumbiaDeneyimi etiketiyle bizimle de paylaşmayı unutma!